ANASAYFA HAKKIMIZDA KASAP REYONU STEAK HOUSE WORKSHOOP BASINDA BİZ İLETİŞİM
Beeves Burger
Kırmızı etin zirvesi: Kobe Bifteği

2012-09-07
Tüm dünyada 'Kırmızı etin en iyisi' olarak bilinen ve İstanbul'da Beeves sayesinde tanınan Kobe Bifteği, özenle beslenen Kobe danasından elde edilmektedir. Japonya'nın Kobe bölgesinde yetişen bu hayvanlar
aynı zamanda 'Wagyu' olarak da bilinir ve çok büyük bir özenle beslenir. Temel besinleri diğer danalarla aynı olsa da Japon yetiştiriciler iştah açıcı olarak hayvanlara Bira da verir. Ayrıca zaman zaman bu hayvanlar geleneksel Japon içkisi Sake ile yıkanır ve hatta masaj bile yapılır. Böylece Kobe danası stressiz, rahat bir şekilde büyür ve eti oldukça yumuşak olur.

Yumuşak olmasının yanında Kobe bifteği bir açıdan daha çok özeldir: marble-yazı olarak bilinen ince yağ dokusu. İyi bir biftekte bu doku %10 civarında olurken Kobe bifteğinde %25 ile %50 arasındadır. Bu ince yağ dokusu ete eşsiz bir lezzet katar ve tüm dünyada bu etin fenomen haline gelmesini sağlayan da bu lezzettir.

Türkiye'ye Beeves Butcher & Steakhouse'un sahibi Sidar Budak'ın girişimleriyle gelen Kobe bifteği, kırmızı et severlerin mutlaka denemesi gereken bir lezzet.
Copyright © 2010 BEEVES . Tüm hakları saklıdır.   xdizayn.net